Home
00 01 02 03
Ordinace praktického lékaře pro dospělé a relaxační studio v Zubří
Úvod
Ordinace
Relaxační
Solárium
Lymfodrenáž
Zábaly
Rady, tipy
Ceník
Kontakt
04

Solárium – Slunce, radost a zdravá pokožka každý den

Trocha teorie o slunečním záření a pokožce

Téměř každý zná ten pocit: jestliže se na obloze směje Slunce, vyzařuje z nás radost a máme prostě lepší náladu. Sluneční záření je přirozenou součásti našeho života. Kdyby přestalo svítit slunce veškerý život na zemi by se zastavil! Účinkem UVB záření, dochází v těle k dotvoření (aktivaci) vitamínu D3 ("sluneční hormon"), důležitého prvku pro stavbu kostí. Blahodárné účinky UV záření na tělo i duši jsou známy odedávna (kam nechodí Slunce, tam chodí lékař - princezna Zubejda by mohla povídat….) Sluneční záření stimuluje imunitní systém, zvyšuje tělesnou výkonnost, zmírňuje deprese (to by zase mohli povídat obyvatelé oblastí za polárním kruhem). Na kůži působí desinfekčně a tím zlepšuje nejrůznější kožní choroby. Při dlouhodobém a nadměrném vystavování kůže slunečnímu záření však dochází po určité době k jejímu vysušování, kůže začne ztrácet elasticitu, což následně vede k většímu rohovatění, tvorbě vrásek a jejímu předčasnému stárnutí. Těmto negativním účinkům je třeba zamezit, vystavovat kůži slunečnímu záření v rozumné míře a v maximální možné míře o kůži pečovat, vyživovat ji a hydratovat.

Stavba kůže

Abychom mohli porozumět procesu zhnědnutí, musíme znát stavbu naší kůže. I když to zní překvapivě – kůže je největším orgánem těla. Je nejdůležitějším kontaktním místem člověka k jeho životnímu prostředí. Kůže nás chrání nejen před vnějšími vlivy, ale plní také četné funkce v látkové výměně.

1. Pokožka (epidermis) se skládá z těchto vrstev:

 • bazální vrstva - zde se tvoří nepřetržitě nové buňky a obsahuje i pigmentové buňky (melanocyty)

 • ve vrstvě ostnitých a zrnitých buněk začínají mezibuněčná vlákna rohovatět

 • rohová vrstva z odumřelých buněk

 • ochranný kožní film – maz - směs tukových látek – produktů mazových a potních žláz jako nezanedbatelná ochrana před infekcí a a škodlivinami

solárium

2. Škára (dermis)

Kompaktní vazivová tkáň je ve střední oblasti a skládá se z elastinu (2%) a kolagenových vláken (98 %). Přímo pod epidermis jsou cévy, které transportují kyslík a produkty látkové výměny. Navíc má četné nervy, jejichž prostřednictvím se vnímají podněty při dotyku, svědění, bolesti, teple a chladu.

3. Podkoží

Podkoží se skládá převážně z tukových buněk, které jsou obklopené volnou vazivovou tkání. Tato vrstva kůže slouží jako ochrana proti teplu a chladu, polštář a zásobárna živin.

Proces opalování

UV (ultrafialové) záření je odpovědné za proces zhnědnutí kůže. Dopadá-li světlo na naše tělo, přijímá kůže paprsky UV-A (315-400 nm) a UV-B (280-315 nm), které podle své vlnové délky pronikají do různé hloubky. UV-B světlo stimuluje melanocyty ke zvýšení produkce melaninu. Melanin vzniká oxidací aminokyseliny tyrozinu v melanosomech pigmentových buněk. Nově vytvořený a nejprve ještě slabě zbarvený melanin se transportuje do povrchu kůže. Přímá pigmentace (okamžité zhnědnutí) nastupuje bezprostředně po působení světla. Je vyvolána zářením UV-A a zůstává zachována až 24 hodin. Přímá pigmentace vzniká oxidací a pozdějším ztmavnutím slabě zbarveného předstupně melaninu. Teprve souhrou záření UV-B a UV-A – tvorba pigmentu a tmavnutí pigmentu se dociluje dlouhodobě přetrvávající krásné kosmetické zhnědnutí bez spálení kůže. Záření UV-B je odpovědné za aktivaci melanocytů pro tvorbu melaninu (nepřímá pigmentace) a při předávkování za zrudnutí kůže (erytrém). Záření UV-A je odpovědné za přímou pigmentaci (okamžité zhnědnutí). Škodlivé UV C záření je běžně odfiltrováno ozónovou vrstvou ještě před vstupem do atmosféry.

Jak solária léčí

Slunce nám dává pocit svěžesti a celkově zlepšuje náš zdravotní stav. Dokáže dobře nastartovat lidský obranný systém proti infekcím a jeho UV záření se stává nejdůležitějším zdrojem vitamínu D. V době, kdy pociťujeme nedostatek světla, zvláště v zimních měsících, ale i v období "aprílového" počasí, trpíme často poruchami spánku, ztrátou energie, a občas dokonce i depresemi. A pokud se zrovna sluníčko schovává za mraky, podobně blahodárnou službu jako jeho paprsky nám může prokázat právě solárium. Když si dopřejete jeho návštěvu jednou až dvakrát týdně na rozumnou dobu, dobijete si baterky, a třeba se i zbavíte stresu. Už jenom tím, že si na deset patnáct minut lehnete a nemusíte nic dělat, jen se spokojeně prohřívat, dosáhnete uvolněného pocitu.

Solárium je zdravější než horské sluníčko!

Slunění považovaly za léčebný proces už naše babičky a využívaly tzv. biolampu - horské slunce. Solárium je ve srovnání s ním však mnohem zdravější a bezpečnější, protože je z něj vyeliminováno UV-C záření, které lidskému organismu škodí. Navíc vaše pokožka nebude růžová, ale přirozeně hnědá.

Při slunění v kabině solária se skutečně vystavujete UV paprskům, proto byste vždy měli konzultovat s personálem, jaké přístroje používají a jaká je optimální doba prvního slunění. Měli byste si vyzkoušet po dobu čtrnácti dnů, jak solárium na vaši pokožku působí a teprve postupně podle uvážení dávky zvyšovat. Někdo se za čtrnáct dní neopálí, jak by chtěl, někomu postupně pokožka krásně zhnědne a zjistí, že nemusí pokračovat v pravidelném cyklu, ale stačí jen opálení udržovat.

Rozhodně byste také měli nechat pokožku odpočinout po vůbec prvním opalování či při zvýšení dávky a návštěvu zopakovat až za den dva, kdy poznáte, zda na vás solárium působí příznivě.. Pokud se nevyskytnou potíže, sami uznáte, zda snesete i více minut.

A poslední a snad zbytečné upozornění - v soláriích máte vždy k dispozici vlastní prostor, kde vaši intimitu nikdo neruší, tudíž se opalujete zcela bez šatů. Plavky a deku na opalování v soláriu opravdu nepotřebujete

Příznivé vlivy UV záření

 • léčba osteroporózy - zvýšené lámavosti kostí na základě úbytku vápníku. Pro absorpci vápníku v kostech, vlasech a zubech je kromě hormonů zapotřebí i vitamín D. Ten se právě aktivuje v pokožce vlivem UV-B záření

 • léčba lupénky – psoriásy - mírnou formou slunění v soláriu lze zlepšovat stav lupénky.

 • léčba akné - slunění samo o sobě příznivě ovlivňuje pokožku s akné. Je třeba se však opalování vyvarovat tehdy, kdy jsou k léčbě akné podávána antibiotika, případně Retin A a další léky. Řešte po dohodě s lékařem.

 • léčba depresí, nespavosti a výkyvů nálad - je prokázáno, že spektrum světla blízké světlu slunečnímu pozitivně ovlivňuje psychiku člověka. Obzvláště v zimním období, při nedostatku denního světla může mít pobyt v soláriu vynikající účinky. V severských zemích s největším procentem depresí a sebevražedných pokusů v Evropě je dokonce fototerapie základem každé komplexní léčby.

 • příprava pokožky na letní sezonu – prevence spálení a rakoviny kůže

 • nezanedbatelný je příznivý kosmetický efekt

Typy kůže

Typ pleti I - keltský (2%)

 • Barva kůže: velmi světlá, obvykle s pihami

 • Vlasy: blonďaté až zrzavé

 • Oči: modré

 • Náchylnost ke spálení: velmi rychle se spálí, zhnědnutí žádné

Pro lidi tohoto typu pleti je opalování většinou problémem. Opalování v soláriích je běžně určeno pro osoby starší 15 let s fototypem 2. Ovšem i klienti s fototypem I si mohou v soláriu alespoň částečně vytvořit přirozenou ochranu pokožky před spálením. Je třeba používat pouze speciálních šetrných solárií (100 wattová technologie) a minimálních dávek. Nedosáhnou nikdy odstínu jako ostatní fototypy, program vždy volit přísně individuálně a časy slunění nelze navyšovat.

Typ pleti II - Evropan se světlou kůží (12%)

 • Barva kůže: světlá, někdy se objevují pihy

 • Vlasy: blonďaté až světle hnědé

 • Oči: modré, zelené nebo šedé.

 • Náchylnost ke spálení: rychlé spálení, zhnědnutí jen mírné, kůže se loupe.

Lidé tohoto typu pleti mají pokožku citlivou, ale pokud k opalování přistupují zodpovědně, mohou i v soláriu dosáhnout žádaného bronzového vzhledu pleti. První opalovací dávka by neměla přesáhnout 10 minut na solárním stroji nižšího výkonu a dále by měla následovat 48 hodinová pauza. Dalších několik opalování v délce opět 10 minut a poté lze dávky pomalu zvyšovat, dle jednotlivých reakcí. Turbosolárium využívat spíš vyjímečně, k účelovému zesílení odstínu. Mezi jednotlivými návštěvami je vhodné dodržovat několikadenní přestávky (2 max. 3krát týdně) a rovněž se doporučuje používání solární kosmetiky pro citlivou pleť.

Typ pleti III - Evropan s tmavou kůží (78%)

 • Barva kůže: světle hnědá

 • Vlasy: hnědé, někdy až tmavě hnědé

 • Oči: šedé až hnědé

 • Náchylnost ke spálení: zřídka se spálí, opaluje se snadno a rychle, zhnědnutí progresivně

Lidé tohoto typu pleti nemají obyčejně s opalováním problémy. Pokud nepřekročí opalovací limit, jejich pokožka zpravidla ani nezčervená, naopak postupně zhnědne. První opalovací dávka by však měla i u tohoto typu pleti být minimální, navíc pomalejší opalování je i trvanlivější. Za dva dny (nutné pro regeneraci pokožky) je možné opět tuto dávku zopakovat a následující návštěvy se doporučují 2 až 3 do týdne. Je vhodné je provádět ještě na výkonově slabších strojích (popřípadě na silnějších se zkráceným opalovacím časem) a po zhnědnutí pokožky lze přikročit k turbosoláriím. Lze používat kvalitní solární kosmetiku pro dosažení maximálního zabarvení pokožky.

Typ pleti IV - severoafrický (7%)

 • Barva kůže: tmavě hnědá, pihy žádné

 • Vlasy: tmavě hnědé nebo černé

 • Oči: tmavé

 • Náchylnost ke spálení: téměř nikdy se nespálí, opaluje se lehce.zhnědnutí rychle a hluboko

Lidé tohoto typu pleti se opalují okamžitě dohněda. První opalovací dávka může být u nich 15 minut na výkonově slabším (100 W), či nižší na turbosoláriu, následuje doporučená 48 hodinová pauza na regeneraci pokožky a opakování dávky. Poté lze návštěvy opakovat ideálně 2 až 3krát do týdne a jednotlivé časy, popřípadě výkony strojů rychle zvyšovat. Ze solární kosmetiky lze použít prakticky veškerý sortiment.

Typ pleti V - jihoafrický (1%)

 • Barva kůže: tmavě hnědá až ebenová

 • Vlasy: černé

 • Oči: tmavé

 • Náchylnost ke spálení: není, zhnědnutí přítomno trvale

Lidé s tímto fototypem by jistě snesli pobyt v soláriu téměř bez rizika spálení, vzhledem k jejich přirozenému vzhledu však by tato návštěva byla zbytečnou investicí pro přípravu pokožky na letní sezonu. Solárium mohou využívat v zimních měsících jako prevenci depresí či k doplnění vitamínu D. Volba času může být od počátku 15 min s možností rychlé dynamiky.

(Procenta v závorkách udávají poměrné zastoupení daného fototypu ve střední Evropě)

Doporučení a pokyny (desatero v soláriu)

 1. Neměli byste navštěvovat solárium, pokud jste mladší 15 let nebo patříte k fototypu I (Vaše pleť vykazuje hojně pigmentových znamének, má sklon k tvoření pih, měli jste v dětství často sluneční úpal). Absolutně nevhodné je slunění pokud trpíte nebo jste trpěli rakovinným onemocněním kůže (maligní melanom) nebo se toto vyskytlo u Vašich pokrevních příbuzných.

 2. Neopalujte se v soláriu vícekrát než jednou denně. Nikdy nekombinujte v jednom dni opalování v soláriu s opalováním na slunci. Neopalujte se při opakovaném vystavení pokožky rentgenovým paprskům.

 3. Při zahájení opalovacího cyklu se doporučuje opalování během 2 – 3 týdnů cca. 10x. Dosažená snědost vydrží při následném slunění 2x týdně. Počet opalování za rok by neměl překročit 50 – 60 (podle typu pleti). Pokožce pak hrozí zrychlené stárnutí, přesušení a větší zhnědnutí již není účelné.

 4. Dodržujte doporučené časy slunění. Tyto se musí přizpůsobit druhu přístroje a Vašemu typu a aktuálnímu stavu kůže. Doporučujeme začínat krátkými časy a i po zhnědnutí kůže se opalovat nejdéle 30 minut (klasické stroje), opalujete-li se na turbosoláriu pak max 20 minut. Nejběžnější režim pro bezpečnou aktivaci melanocytů je zanesen i v naší permanentce.

 5. ed opalováním je důležité odstranit všechny kosmetické prostředky z pleti (včetně make-upu), protože tyto ve spojení s UV světlem mohou způsobit podráždění kůže a dokonce i vyvolat alergické reakce. Proto již několik hodin před návštěvou solária omezte použití těchto přípravků, neboť některé z nich pronikají hluboko do pokožky a pouhé odlíčení těsně před opalováním je nemusí dostatečně odstranit. Před vlastním opalováním odložte také veškeré šperky - dosáhnete rovnoměrného opálení celého těla a zamezíte poškrábání akrylových desek solária.

 6. Určete si Váš fototyp a dodržujte maximální opalovací časy, určené pro dané solárium a Váš typ kůže a pokročilost opálení Vyvarujte se zarudnutí či bolestivosti kůže. Dojde-li ke zrudnutí, musí se vyčkat zklidnění (minimálně týden, doporučíme Vám i vhodný léčebný krém) a následně časy pro ozařování zkrátit. Jestli má Vaše pokožka negativní reakce i po dalším opalování, přerušte opalovací kúru a poraďte se s lékařem o vhodnosti pokračování. Použijte během slunění vhodnou ochranu očí (ochranné brýle) Zavřená víčka vaše oči dostatečně nechrání a může dojít k poškození sítnice.

 7. Zásadně nepoužívejte v soláriu opalovací ochranné prostředky pro opalování na sluníčku, protože omezují opalovací účinek. Používejte speciální solární kosmetiku. Ta má speciální složení – kombinuje akcelerátory (betakarotenoidy…) a větší obsah antioxidantů a hydratačních složek, které čistí pokožku, pomáhají zpomalit proces jejího stárnutí a dodávají vlhkost (opalování vysušuje!). Pokožka se pak stává hebkou, jemnou a pružnou a nádherně opálenou. PAMATUJTE - je rozdíl v používání kosmetiky pro začátečníky a pokročilé! Rozhodně nedoporučujeme používat žádné jiné produkty (pleťová mléka, indulonu, samoopalovací přípravky…) Solární kosmetiku aplikujte až před opalováním ve studiu.

 8. Po opalování potřebuje pleť péči v podobě hydratačního krému, nejlépe pomocí kvalitního solárního zvlhčovače prodlužujícího opálení. Aplikace je vhodná doma večer po koupeli (nebo přesněji ne dříve než 2 hodiny po slunění).

 9. Kdo je nemocen a nevyhne se užívání léků, měl by pečlivě prostudovat příbalový leták vůči snášenlivosti léku s UV světlem, v případě pochybností se informujte u lékaře. V různých lécích a kosmetických přípravcích mohou být obsaženy látky, které zvyšují citlivost kůže na UV záření a vyvolávají nežádoucí reakce. Jedná se zejména o sulfonamid a tetracykliny (antibiotika – pozor – mohou být i ve formě mastí!), dále v chinolony v lécích proti infekcím močových cest, chlorthiazid, phenothiazin, sulfonylurea (v lécích proti cukrovce) a další. Obecně platí, že kdo je nachlazen nebo trpí průjmovým onemocněním (ať už s nutností užívání antibiotik či bez nich), měl by návštěvu solária přerušit až do úplného vyzdravění. Je to vhodné nejen pro samotného pacienta, ale také ohleduplné k ostatním návštěvníkům solária a personálu. Stejné zásady platí pro otevřené kožní defekty. Jinak řečeno - do solária chodíme zdraví, bez rýmy, nachlazení a teplot!

 10. Před návštěvou solária nikdy nekonzumujte alkoholické nápoje, vyhnete se tak nebezpečí zkolabování. V případě náhlé nevolnosti ukončete opalování, opusťte kabinu solária a informujte personál.

Solárium v ročních obdobích

Jaro: solárium na jaře působí proti jarní únavě, připravuje kůži na léto a vytváří kožní ochranu proti záření ostrého jarního slunce.

Léto: nejčastějším důvodem návštěvy solária v létě je příprava pokožky na dovolenou. Odjíždíte-li k moři zvláště v období letního slunovratu, kdy je slunce v blízkosti obratníku téměř nad hlavou, je víc než vhodné mít již alespoň základní zhnědnutí kůže s aktivovanými melanocyty. Předejde se tak nepříjemnému spálení či výskytu solárního ekzému. Krémy s vysokým ochranným UV faktorem Vás sice mohou u moře ochránit, ale nepřijedete příjemně opálení a hydrofobní (voděodolné) krémy zabrání léčebnému účinku mořské soli (především jódu) na Vaši kůži.

Podzim: solárium prodlužuje léto, prodlouží opálení z léta a dodává zdravý vzhled pokožce.

Zima: solárium podporuje zdraví a dodává energicky aktivní vyzařování, zvyšuje aktivní zásoby vitamínu D a působí proti depresi a únavě z krátké doby slunečního svitu.

Horizontální či vertikální a standard nebo turbo?

V horizontálním (ležatém) soláriu se opálíte a výborně si v něm pohovíte. Ve spodní části přístroje se nacházejí slabší zářivky, proto při styku pokožky s plochou nehrozí spálení. Navíc Vám nikdo nemůže zakázat si pohodlně pohovět stejně jako na pláži a polohy při slunění střídat. Zvolíte-li horizontálu, pak ideálně klasiku, kde můžete dlouho poležet a relaxovat třeba za poslechu hudby do sluchátek. Ve vertikálním (stojacím) musíte stát. Možná máte pocit intenzivnějšího a stejnoměrnějšího, opálení ale zase ho vykoupíte nepohodlím a dokonce riskujete, že se vám z horka zatočí hlava. Je však oblíbeno u klientů, kteří se bojí přímého kontaktu s plochou solária (která může být v počátku opalování studená) nebo mají fobii z přenosu infekcí. Personálu se lépe udržuje. Pokud budete volit vertikálu, pak lépe turbosolárium – abyste nestáli zbytečně dlouho. Nezapomeňte si říct o jednorázovou papírovou podložku pod nohy jako prevenci přenosu plísňových meziprstních onemocnění.

Trubice standardních solárií mají výkon většinou 100 W. V turbosoláriích se vystavujete až dvojnásobnému záření(výkon u turbo solárií může dosahovat 120, 140, 160 nebo 180 W). Dalším znakem turbosolárií je poloha trubic. Ty jsou osazeny tak, aby byly co nejblíže Vašemu tělu, což logicky znamená, že se zkracuje doba opalování oproti standardním soláriím. Rozhodně byste však s tak vysokou intenzitou záření neměli začínat. Spíše "chyťte bronz" v soláriu se standardními trubicemi, a pak teprve uvidíte, zda chcete svou pokožku "přikrmit".

Dále se můžete setkat se soláriem, určeným jen pro některou část těla (obličej, dekolt, nohy atd.). Tyto stroje bývají k dispozici spíše ve větších centrech a využívají je klientky např. pro zvýraznění dekoltu pro plesovou sezónu….

Bojíte se uzavřeného prostoru a horka?

Obavy, zda se nebudete v soláriu cítit jako "v rakvi", určitě rozptýlí skutečnost, že se přístroj nikdy neuzavírá úplně celý, ale v podélné straně zůstává asi 20 cm široký průsvit. Stroj je otevřen i z obou čelních stran, má uvnitř rovněž ventilátory, které generují trvalý přísun čerstvého vzduchu a imitují dokonce vítr od moře. Jeho intenzitu si můžete sami řídit – v začátku není potřeba tak silné větrání, naopak ke konci delšího pobytu v soláriu, bývá již větrání příjemné a vyvažuje pocit horka.

Užívání betakarotenu

Betakaroten je jeden ze skupiny vitamínů B, je rozpustný ve vodě a patří mezi antioxidanty. Redukuje účinky volných radikálů a volného kyslíku. Tím snižuje riziko rakoviny kůže a zpomaluje stárnutí pokožky. Navíc sám dodává pleti charakteristické bronzové zbarvení. Betakaroten se doporučuje užívat již před započetím opalovací kúry a pokračovat během ní. Zejména v začátku letní sezóny je výborným doplňkem stravy pro všechny, kteří se pohybují více na přímém Slunci. Ve stravě se o betakaroten nejvíce obohatíte pojídáním mrkve, ale musí jí být opravdu hodně, nejlépe čerstvá karotka v podobě salátu s citrónovou šťávou či olivovým olejem. Dušená mrkev nebo ta uskladněná od loňska se začernalými konci našemu zdraví na jaře velkou službu neudělá.

Péče o pokožku a sprchování po opalování

Stejně tak jako existují přípravky před opalováním v soláriu, existuje i kosmetika po něm. Ta má za úkol okamžitou i dlouhodobou hydrataci, popřípadě zklidnění pokožky tak, aby tmavé opálení vydrželo co nejdéle. Zároveň tyto preparáty připravují pokožku pro další opalování. Není důvod se po opalování v soláriu nesprchovat z obavy o zeslábnutí odstínu pokožky. Pigmentace, ať už okamžitá - přímá nebo pozdější - nepřímá, nelze smýt vodou. Pokud však používáte solární kosmetiku, která obsahuje akcelerátor, může tato složka působit i po expozici v soláriu. Navíc při opalování a současném prohřátí se otevírají na pokožce póry, stává se citlivou a sprchování v této fázi může více narušit ochrannou vrstvu kůže (zvláště používáte-li sprchové gely s detergenty). Z obou uvedených důvodů je lepší sprchování odložit minimálně 2 hodiny po slunění.

Opalování v těhotenství

Těhotenství není nemoc, nýbrž požehnaný stav každé ženy. Nebudeme ale zastírat, že mateřský organismus hodně vyčerpá, neboť musí dát energii a materiál pro rychlý růst celého nového človíčka a to je provázeno řadou změn, především hormonálních. Opalování v těhotenství není zakázané (tzn., že není prokázán žádný teratogenní vliv na vyvíjející se plod), chce jej pouze provádět s ještě větší rozvahou než jindy. Některé ženy mohou být v těhotenství citlivější na UV záření a na jejich pokožce se mohou objevit pigmentové skvrny. Je to dáno tím, že prekurzory pro tvorbu prolaktinu (hormonu pro činnost mléčných žláz) a melatoninu jsou společné. Stejně tak je v těhotenství větší citlivost na teplo a přehřátí. Ve vyšších stupních těhotenství některé ženy špatně snášejí polohu vleže na zádech (tlak dělohy na velké cévy), poloha vleže na břiše se nedoporučuje již od počátku 4. měsíce vůbec! V případě jakýchkoli potíží, zvláště pokud je těhotenství vedeno jako rizikové, doporučujeme konzultaci se svým ošetřujícím porodníkem.

Máte-li jakékoli pochybnosti, neváhejte se zeptat vyškoleného personálu, který Vám rád doporučí opalovací čas, pomůže vybrat krém, nebo naopak rozmluví další opalování...